A 2022. évi Szeghalmy Bálint Alkotói díj zsűrijének zárójelentése

 

A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Építész Kamara és a Szeghalmy Bálint Építészeti Alapítvány (együtt továbbiakban: Kiíró) Szeghalmy Bálint Alkotói díjat adományoz kimagasló színvonalú, értékteremtő építészeti alkotásokért.

 

Az alkotói díj elnyerésére kiírt pályázatra beérkezett pályaműveket, külön erre a célra létrehozott, a pályázati kiírásnak megfelelő személyekből álló 5 tagú Bíráló Bizottság bírálja el.

 

A Bíráló Bizottság tagjai:

 

Bodonyi Csaba DLA- Ybl és Széchenyi díjas építész, az MMA rendes tagja

Kiser László – építész, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal állami főépítésze

Révai Tamás – építész, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Építész Kamara elnökségi tagja

Rostás László – Ybl díjas építész, a Szeghalmy Bálint Építészeti Alapítvány Kuratóriumi

tagja, valamint az MMA köztestületi tagja

Rudolf Mihály DLA – Ybl díjas építész az MMA rendes tagja

 

A Bíráló Bizottság, a beérkezett pályaműveket áttekintve az alábbi megállapításokat tette:

 

– A pályázatra, a pályázati felhívás tartalmi követelményeinek megfelelően, 2 pályamű érkezett.

 

  1. Zielem Rita és Kocsis Szilárd: Sportszálló Mezőkövesden
  2. Pirity Attila: vízparti nyaraló Nyékládházán

 

– A pályaművek léptékükben merőben eltérő alkotások. Közös jellemzőjük az üdülőövezeti elhelyezkedés. A bírálat alapját a helynek való megfelelés, a helyi értékek erősítése és az általános építészeti színvonal megítélése adta.

 

– A Bíráló Bizottság megállapította, hogy mindkét pályamű jól reagál a tervezési helyszínre, azok karaktere és léptéke tekintetében is. Telepítésük racionális, a helyi adottságokra jó válaszokat ad.

 

– Számos értékes, nagyvonalú, vagy/és részleteiben végiggondolt, otthonos elem mellett mindkét pályamunka vitatható megoldásokat is tartalmazott, melyek azonban a kedvező összhatást nem befolyásolták jelentősen.

 

– Mindkét pályamunka értékteremtő alkotásként kíván megjelenni környezetében, melyet összességében sikerrel valósítanak meg.

 

A pályaművek részletese bírálata:

 

Zielem Rita és Kocsis Szilárd: Sportszálló Mezőkövesden

 

Az épület Mezőkövesd, Zsóry fürdőben, a főbejárattal szemben kialakított Gyógy- és Egészségpark hátsó térfalaként jelenik meg egy nagyméretű telek nyugati rövidebb oldalához illesztve. Az épület egy nagy földszintes, a külső területekhez árkádokkal kapcsolódó lepényépületből kiemelkedő 3db határozottan keretezett épülettömegből áll. A vendégszobákat tartalmazó a földszinti lepényből kiemelkedő épülettömegek önálló vertikális közlekedő blokkokkal a többitől függetlenül önállóan használhatók. A szobák majdnem fele közvetlen tetőkert kapcsolattal rendelkezik. Tájolásuk változatos, de mindegyiké teljes értékű.

A gépészet nagyméretű tetőszinti berendezései a földszint fölötti tetőn oly módon lettek elhelyezve, hogy azok a legkevésbé zavarják a szobaegységek nyugalmát, ugyanakkor a magasabb hotelszárnyak mellett kitett sarok elhelyezésük mellett is vizuálisan alárendelt helyzetben maradnak. Az épület attrakciója a 3 hotelszárny, mely ma divatos keretezéssel hasít ki magának határozott helyet a térből. A sötétszürke színű keretek tetőkerttől tetőkertig az épület tetején átfordulva határozott túlnyújtásokkal operálnak – logikusan. A szobák homlokzati falait rejtő ablakos homlokzatok a tömegeken a 2 átellenes homlokzati síkon visszahúzva jelennek meg egyszerű vakolt kialakításban egészen pici kilépő erkélyekkel. A keret igényesen elkészített sötétszürke homlokzat burkolata mellett a kereten belüli ablakos felületek szinte puritán megjelenésűek. A lényeg határozottan a keretezésen van. Az épület azon határain, ami elválaszt, ami lehatárol. A nagyvonalú tömegformálás és a keret finom textúrája mellett azonban a kereten belüli tartalom – ami egy műalkotás szerves része, sőt általában lényege kell legyen – itt minőségében elmarad a nagyvonalú tömegformálás, és a logikusan szervezett alaprajzok magas szintjétől. Az épületet nem a korszellemet követő, a főhomlokzatoknál hiányérzetet is hagyó „divatos” formanyelve és szürke színezése, hanem a tervezési alapelvek konzekvens és magas szintű végigvitele, az általános magas építészeti minősége, a funkcionalitás magas szintje teszi méltóvá a Szeghalmy Alkotói díjra. Értékei által olyan épület született itt, ami képes lehet arra, amit nem sok, az adott korban divatos épület tud: Akkor is jó épület marad, ha az uralkodó építészeti stílus megváltozik. És ez nem kevés.

 

Pirity Attila: vízparti nyaraló

 

A nyaraló épület Nyékládházán a Hajnal utca végén, hosszoldalával közvetlenül a vízparti sétányhoz csatlakozó kicsi, de vízparti utcavégi elhelyezkedése révén nagy helyzeti energiával rendelkező nyaraló telken épült kisebb családi háznak is beillő nappali, konyha, 2 hálószoba 2 fürdőszoba beltartalommal.

A rendezési terv szigorú építési keretfeltételei és az azt szokásos módon meghaladónak tűnő tervezési program közötti optimumkeresés a tömegalakításban érhető leginkább tetten. A mozgalmas aszimmetrikus L alakú nyeregtető ereszvonala értelemszerűen a tó felé magasabb. Ez ad lehetőséget a második hálószoba tetőtéri elhelyezésére, mely a szűkös belmagasság ellenére is jól használható. A tetőtérbe látványos ívelt lépcső vezet föl, mely az épület sarkánál a lépcső ívét lekövető falazattal visszalép a homlokzati síktól és az előkertbe illesztett, a konyhához csatlakozó reggeliző teraszt képez. Érdekes és manapság szokatlan megoldás a konyha és az étkezésre nem alkalmas nappali erős különválasztása. Ez lakás esetén kedvezőtlen volna, de a nyaraló – nevéből fakadó – nyári használata esetén a nagy – nappaliból és konyhából egyaránt könnyen elérhető teraszok révén elfogadható kompromisszumot jelent. Az Építtetők a nagy szaktudással és térlátással átgondolt tervet minden részletében hűen igyekeztek megvalósítani, mely azt mutatja, hogy szerették, szeretik a tervet. Az alkotója formavilágát hűen tükröző nyaraló épületet ezek a pozitív, az épületre is rávetülő érzések teszik kiemelkedővé saját környezetén belül. Ettől a megismeréstől válik az első látásra talán zaklatottnak tűnő homlokzat – mint egy ismerőssé váló idegen arc – kellemesen mozgalmassá, a lakásnak még éppen szűkös alaprajz tágas és kényelmes nyaralóvá. Ez az a tapintható érzelmi plusz, ami a tervet Szeghalmy díjra méltóvá teszi.

 

A Bíráló Bizottság a fenti bírálatok alapján, Szeghalmy Bálint Építészeti Alkotói díjra javasolja mindkét benyújtott pályaművet.

 

A Bíráló Bizottság megállapítja, hogy a meghirdetett pályázat eredményes volt. Döntését, mely egyben ajánlás a Kiíró felé, 2022. november 11-én a Hadas Kft. irodájában megtartott pályázati bírálat során hozta meg. A bírálaton, minden Bíráló Bizottsági tag személyesen vett részt. A Bíráló Bizottság döntését 4 egyetértő és 1 tartózkodó szavazattal, minősített többséggel hozta meg.

 

Gratulálunk a díjazottaknak!

Bíráló Bizottság

Mellékletek: A pályázati kiírás és a két beérkezett pályázati tabló

 

Fotók: Dr Barta Judit