Mély fájdalommal tudatjuk, hogy H. Boros Mária, Miskolc és az Északterv Ybl díjas építésze Kecskeméten elhunyt.
Temetési szertartása 2020. szeptember 25-én 13 órakor a miskolci Mindszenti Evangélikus Temetőben kerül megtartásra. A szertartás után 15 órakor gyászmise kerül megtartásra a Selyemréti Szent István Király templomban, melynek új tornyát férjével, Horváth Istvánnal tervezték.

Puskás Péter szavaival búcsúzunk tőle.

Boros Mária búcsúztatása

 Boros Máriával olyan személy távozott közülünk egy hosszú, tartalmas élet után, 93 éves korában, aki sok szempontból meghatározó egyénisége volt a hajdani élénk szellemiségű, alkotó közösségként híres ÉSZAKTERV-nek.

Az 1970-es éveket áthatotta a kísérletező szellem, az ebben az időszakban Marikának a  szakmában megvalósított újításai nagy hatásúak voltak: a kifejlesztett borsodi vázpanel rendszerből készült aulás oktatási épületei új térrendszerükkel a gyerekek generációi számára biztosítottak kellemes, a tanulás mindennapjait kísérő kellemes térérzetet, funkcionálisan nagy gonddal kidolgozott környezetet. Az aulás  térszervezésű iskola tervsorozat kialakításának elismeréseképpen 1977-ben Ybl-díjjal tüntették ki. Miskolcon többek között az avasi, a Vörösmarty, a Szabó Lőrinc Általános Iskola megtervezése fűződik nevéhez.

Miskolchoz kötődő munkái voltak még:

  • a Miskolctapolcai Strandfürdő bejárata (Horváth Istvánnal),
  • a Derkovits utcai lakóházak (Horváth Istvánnal),
  • az ÉMÁSZ székház,
  • a Magyar Nemzeti Bank irodaházának bővítése.

Miskolcon kívüli munkái voltak:

  • Postahivatal Mezőkövesden,
  • Gimnázium Szerencsen,
  • Kollégium Balassagyarmaton,
  • Középmagas lakóépületek tervezése Kazincbarcikán.

Akik együtt dolgoztak vele, azok tudják, hogy milyen türelmes, halkszavú, érző, melegszívű ember volt. A benne élő polgári értékrendje, kifinomult  modora, konfliktustűrő, a problémákat jól kezelő viselkedése, tudása a hajdani „C” iroda egyik alappillérévé avatták.

Remek társa és visszafogott alkotótársa volt férjének, Horváth Istvánnak, az ÉSZAKTERV 1968-ban Ybl-díjat elnyert főmérnökének. Miskolc több emblematikus épületét formálták meg együtt, de ő nem fürdött a rivaldafényben. Ők ketten harmonikus  alkotópárt alkottak. A Horváth István által jegyzett épületek létrehozása közben, az alkotó folyamatban Marika a férje mellett állt, mindvégig támogatta.

Egymásba fonódó, egymásra utalt életük a magánéletükben nem tudott kiteljesedni a velük történt tragédiák miatt, de szakmai életükben ez a harmónia bizonyos fokig kárpótolhatta őket a veszteségekben.

 Kedves Marika!

Köszönjük, hogy az ÉSZAKTERV-ben több fiatal építészt elindítottál és segítettél szakmai útján és példát mutattál számukra a szakmai tartás és alapelvek megtalálásában. Álmodozó fiatalokból a kreatív emberré, építészmérnökké válás útjára terelgetted őket.

Köszönjük, hogy szakmai és emberi kvalitásoddal példát mutattál munkatársaidnak, akik az általad  adott munícióval, biztos alapokon végezhették munkájukat.

Mindig emlékezni fogunk rád, emlékedet szeretettel megőrizzük.

Puskás Péter